Kilka słów na temat metody Shou Sugi Ban by Drewszop, której używamy do opalania naszych desek
2.jpg

Ostatnie dni przyniosły falę upałów i siejący zniszczenie ogień i burze. W artykule o Shou Sugi Ban, chciałbym Wam pokazać, że niszczycielski żywioł ognia może przynosić również tak niezwykłe efekty jak ma to miejsce w przypadku desek opalanych DREWSZOP. Shou Sugi Ban, inaczej Yakisugi to technika obróbki drewna za pomocą ognia, pozostawiająca na niej zwęgloną powierzchnią. Wydaje się trochę ekstremalne? Cóż, to dawna japońska terapia, która wróciła do współczesności.

Może być stosowanado wielu gatunków drewna i w różnych formach najczęściej jako deski elewacyjne, okładziny, ogrodzenia i deski tarasowe.

Próbki opalanych desek Shou Sugi Ban.

Opalane deski Shou Sugi Ban -> sklep!

Shou Sugi Ban / elewacja z opalanych desek / Yakisugi

Historia Shou Sugi Ban

Shou Sugi Ban używa metody Yakisugi do zwęglenia drewna. Yakisugi to tradycyjna japońska technika konserwacji drewna. Yaki oznacza używanie ognia, a sugi odnosi się do tradycyjnego japońskiego cedru (miękkiego drewna pochodzącego z Japonii).

Yakisugi stał się popularną techniką w Japonii jako sposób traktowania bocznicy cedrowej, aby była mocna i wodoodporna; istnieją dowody sugerujące, że praktyka sięga XVIII wieku. Był niezwykle popularny jako sposób na stworzenie pięknego, trwałego drewna. Shou Sugi Ban wypadł z łask w XX wieku wraz z pojawieniem się tworzyw sztucznych i rosnącym kosztem drewna.

Architekci i projektanci XXI wieku podnieśli i ożywiali tę wielowiekową praktykę, która ponownie stała się popularna w projektach okładzin zewnętrznych i wewnętrznych ze względu na estetyczne, trwałe zwęglone wykończenie.

Technika Shou Sugi BAN

Właściwy wybór drewna ma kluczowe znaczenie . Najlepszym rodzajem drewna używanego do Shou Sugi Ban są drewno o otwartych komórkach - zgodnie z japońską tradycją. Dzieje się tak częściowo dlatego, że podczas nakładania musi istnieć minimalna głębokość karbu, aby powstrzymać spalony efekt z powodu warunków pogodowych. Głębokość ta jest trudniejsza do osiągnięcia na drewnie twardym. Jednak japoński cedr - jako przykład - jest lżejszym, bardziej porowatym drewnem, co znacznie ułatwia proces zwęglania.

Zwęglanie odbywa się za pomocą lampy lutowniczej, pędzla, oleju i szmatki, aby zakończyć zadanie. W zależności od gatunku drewna, profilu, wykończenia i zastosowanych olejów produkt końcowy może się znacznie różnić. Zwęglone drewno można wykończyć olejem, aby poprawić jego wygląd. Jest to bardziej odpowiednie do użytku wewnętrznego - należy jednak pamiętać, że promieniowanie UV i woda deszczowa spowodują, że wykończenie będzie szybko działało w środowisku zewnętrznym. 

 Shou Sugi BAN w DREWSZOP.pl

W naszym sklepie drewszop.pl dajemy Wam możliwość zakupu gotowych desek opalanych metodą Shou Sugi Ban. Drewno jest przez nas opalane zgodnie z japońską techniką. Do opalania używamy desek modrzewiowych oraz drewna świerkowego. Modrzew jako drewno bardziej twarde nadaje się do zastosowania zarówno zewnątrz jak i wewnątrz budynków. Opalane deski świerkowe są zalecane przez nas do użytku wyłącznie wewnętrznego. Wykonane przez rzemieślników Drewszop deski opalane są dodatkowo zabezpiecznae warstwą olejowosku, który zapewnia im przynajmniej kilkudziesięcioletnią trwałość. Wszystkie produkty są zabezpieczne przed wysyłką i dostarczane bezpośrednio do zamawiającego. Na indywidualne zamówienia wykonujemy w DREWSZOP również inne projekty związane z opalaniem drewna, które nie są dostępne w naszej standardowej ofercie.

Opalane deski Shou Sugi Ban -> sklep!

ZAPRASZAMY do kontaktu!


do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl