Jak położyć beton architektoniczny od Drewszop na ścianę?
8.jpg

Instrukcja krok po kroku montażu betonowych płyt architektonicznych od Drewszop.

Krok 1. Do ściany/konstrukcji nośnej należy zamontować płyty OSB stanowiące podkład do montażu płyt z betonu architektonicznego Drewszop. W każdym przypadku należy stosować płyty OSB o grubości od 12 mm do 22 mm. OSB należy mocować do ściany kołkami w ilości od 5 do 9 na 1m2. W przypadku stawiania nowej ściany działowej opartej na systemieprofili należy zamiast płyty gipsowo kartonowej użyć płyty OSB o grubości od 12 do 18 mm. Aby uzyskać klasę reakcji na ogień B-s1.d0 (wyrób niezapalny) płytę OSB należy zabezpieczyć dwiema lub trzema warstwami ognioochronnego lakieru impregnacyjnego do drewna..

Krok 2. Na gotowym podkładzie z OSB należy dokładnie wyznaczyć pionowy podział płyt Drewszop zgodnie z otrzymanym projektem. Linie będą wyznaczać miejsce montażu pionowych kątowników.

Krok 3. Należy wykonać otwory w kątowniku startowym w miejscach mocowania ich do podłoża z OSB (rozstaw otworów ok. 30-40 cm).

Krok 4. Przy pomocy spaxów należy zamontować kątownik startowy. Po zamontowaniu kątownika startowego należy przymierzyć płytę oraz zaznaczyć miejsce montażu kolejnego kątownika poziomego, jak również przygotować otwory w kątowniku i płycie pod montaż trzpieni (min. 15 cm od krawędzi płyty). Montaż kątowników odbywa się od dołu do góry poprzez zakładanie kolejnych poziomych rzędów.

Krok 5. Na płytach, przed ułożeniem na kątownikach, należy zaaplikować placki z kleju poliuretanowego o średnicy ok. 12 cm. Podłoże przed klejeniem musi być czyste, suche i niezapylone. Płytę z klejem należy równomiernie docisnąć do podłoża z OSB.

Krok 6. Nad pierwszą płytą należy zamocować kątownik poziomy z wcześniej przygotowanymi otworami pod montaż kołków i trzpieni. Po bokach należy zamocować kątowniki pionowe zgodnie z wcześniej wyznaczonymi liniami.

Krok 7. We wcześniej przygotowanych otworach (zgodnie z punktem 4) należy zamontować trzpienie.

Krok 8. Kolejne płyty należy przygotować do klejenia tak jak jest to opisane w punkcie 5. Po przyklejeniu należy dokonać precyzyjnego poziomego wyrównania płyty przy użyciu poziomicy lub laserowo.

Krok 9. W przypadku konieczności docięcia płyty należy dokładnie zweryfikować wymiar docelowy. Płyty Drewszop można docinać za pomocą ogólnodostępnych narzędzi przeznaczonych do obróbki płytek ceramicznych, zachowując te same zasady działania jak w przypadku ceramiki lub kamienia. Docinanie powinno być wykonywane przy użyciu piły wodnej z tarczą diamentową lub szlifierki kątowej. Po docięciu płytę należy oczyścić oraz pozostawić do wyschnięcia.

Krok 10. Jeżeli sytuacja tego wymaga należy również odpowiednio dociąć kątownik poziomy.

Krok 11. Kolejne płyty należy zamontować powtarzając kroki 7 i 8. Montaż najwyższego rzędu płyt wykonuje się za pomocą pionowych kątowników oraz umieszczając trzpienie po bokach płyty (analogicznie jak w punkcie 7). Przy ostatnim rzędzie płyt należy zastosować również większą ilość kleju.

Krok 12. Płyty po zamontowaniu należy zaimpregnować. Podłoże do impregnacji musi być czyste, suche, niezatłuszczone i niezapylone. W celu uniknięcia zacieków oraz uzyskania 100% nasycenia powierzchni podłoża usytuowanego pionowo, preparat nakłada się od dołu do góry. Impregnat należy nanosić w sposób ciągły i bez przerw, aby uniknąć nakładania się warstw. Jeżeli na powierzchni powstają kropelki, należy je równomiernie rozetrzeć. Zdjęcie prezentuje okładzinę przed wyschnięciem impregnatu.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl